Om oss

Med stor omsorg och yrkeskunskap förvaltar och bygger vi unika byggnader för publika verksamheter. Sedan tjugo år tillbaka är vi särskilt nischade på arkivfastigheter. Med kunder som Riksarkivet, Skatteverket, Coop och Stockholms Läns Landsting sätter Boetten en ära i att kunna erbjuda sina kunder en kunnig, trygg och långsiktig partner.

1miljard
Fastighetsvärde

56st
Anställda

430mkr
Omsättning

33,3 mkr
Resultat före skatt

Historia

Boetten är ett familjeföretag som grundades 1989 av Bo Nordlander. Det var från början ett rent fastighetsbolag med inriktning mot statliga och kommunala myndigheter. Under mitten av 1990-talet breddades verksamheten till att innefatta projektledning och sedan 2008 utför man även total- och generalentreprenader för nybyggnationer.

CSR-arbete

Boetten strävar efter en minimerad miljöpåverkan i varje projekt. Sedan många år driver vi ett samarbete med Trafikkalendern som går ut på att inspirera skolor att arbeta med trafikfrågor och trafiksäkerhet – en del av lärandet för hållbar utveckling. Vi vill göra skillnad!

Medarbetare

Michael Cohen

Ordförande

Bo Nordlander

Ledamot

Joakim Nordlander

Ledamot

Per Söderlund

Ledamot

Niclas Nordlander

Ledamot

Joakim Nordlander

VD Boetten Fastigheter AB

Tel: 070-317 67 20joakim.nordlander@boetten.se

Per Söderlund

VD Boetten Bygg AB

Tel: 070-239 90 53per.soderlund@boetten.se

Jens Mackegård

Byggchef

Tel: 073-842 12 42jens.mackegard@boetten.se

Niclas Nordlander

Ekonomichef

Tel: 070-317 90 21niclas.nordlander@boetten.se

Erik Norbeck

vVD/Arbetschef

Tel: 070-431 13 14erik.norbeck@boetten.se

Lennart Eldh

Arbetschef/Projektutvecklare

Tel: 070-260 01 91lennart.eldh@boetten.se

Anders Stendahl

Arbetschef

Tel: 073-842 12 49anders.stendahl@boetten.se

Patrick Colling

Arbetschef byggservice

Tel: 070-777 70 10patrick.colling@boetten.se

Göran Nylander

Kalkylchef

Tel: 073-842 12 48goran.nylander@boetten.se

Fredrik Wärn

Inköpschef

Tel: 073-842 12 43fredrik.warn@boetten.se

Här kan du ange innehållet som placeras i den aktuella fliken.